Jak powiesić telewizor? Przewodnik krok po kroku

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Domowy relaks dla wielu osób kojarzy się między innymi ze wspólnym oglądaniem filmu czy telewizji. Warto, żeby odbywało się ono w komfortowej atmosferze – odbiornik musi być odpowiednio wyeksponowany. Gdzie go powiesić i jakiego sposobu montażu użyć? Podpowiadamy. 

Sposoby ekspozycji telewizora

Telewizor znajdujący się w widocznym miejscu np. salonu może być eksponowany w różny sposób. Najbardziej klasycznym sposobem jest jego umieszczenie na szafce pod telewizor. Dysponujemy całą gamą stylów dla tego typu mebli – do wyboru są szafki loftowe, nowoczesne czy nawet rustykalne. Alternatywą może być wbudowanie odbiornika w mebel lub powieszenie na ścianie.

>> Zobacz: Co powinno znaleźć się w skrzynce z narzędziami?

Telewizor na ścianie, czyli nowoczesność i oszczędność miejsca

Płaskie telewizory nie tylko bardzo zmieniły wygląd naszych salonów, ale także przyczyniły się do zmiany miejsca ich ekspozycji. Coraz częściej zdarza się, że znajdujemy dla nich miejsce na ścianie. Dzięki temu wnętrze prezentuje się bardzo nowocześnie, ale nie tylko to jest zaletą.

Umieszczenie odbiornika w widocznym miejscu na ścianie pomaga zaoszczędzić przestrzeń dla innych sposobów jej wykorzystania. To bardzo cenne zwłaszcza tam, gdzie salon lub sypialnia nie są zbyt duże.

Jak powiesić telewizor na ścianie? Rodzaje uchwytów

Wiele zależy właśnie od tego, w jaki uchwyt został zaopatrzony nasz model telewizora lub jaki dokupiliśmy do niego. Oto najważniejsze rodzaje:

  • uchwyt pozbawiony regulacji – uniwersalny i prosty w obsłudze, ale przyczynia się do niewielkich możliwości w zakresie regulacji;
  • uchwyt regulowany pionowo – dzięki niemu można zmienić kąt nachylenia w dół;
  • uchwyt obrotowy – jest duży i przez to widoczny, ale daje duże możliwości. Możemy ustawić telewizor w dowolnej pozycji, jeśli chodzi o pion i poziom;
  • uchwyt w telewizorze – zamontowany na stałe do naszego modelu telewizora. Czasami jest wbudowany w podstawę telewizora. Co klient zyskuje dzięki takiemu rozwiązaniu? Znacząco skraca się czas i zmniejsza trudność montażu.

Zanim przystąpisz do montażu telewizora na ścianie

Warto pamiętać, że wybór miejsca do zamontowania telewizora na ścianie jest istotny z przynajmniej trzech powodów:

  1. Estetyka: niewątpliwie liczy się to, żeby urządzenie świetnie się w takiej przestrzeni prezentowało. Bardzo popularne jest jego umieszczanie na wyjątkowo ozdobnej ścianie. Może być zdobiona kamieniem, cegłą lub płytami betonowymi, z dodatkiem zieleni lub bez niej.

Nie warto natomiast umieszczać odbiornika w sąsiedztwie obrazów i innych ozdób, które nie tylko niekoniecznie będą do niego pasowały, ale mogą też zbytnio odwracać uwagę.  

  1. Funkcjonalność: musi być to miejsce, które pozwoli bez problemu oglądać obraz telewizora z różnych przestrzeni pokoju. Warto też wybrać taką pozycję, gdzie problemem nie będzie zbyt duże nasłonecznienie o danej porze dnia, lub zainwestować w sprawne rolety.
  1. Stabilność: ściana, na której powiesimy telewizor, musi dawać dobre oparcie dla urządzenia. Podparcie ma być solidne, w jego roli nie sprawdzi się więc ścianka z karton-gipsu. Poleca się ściany działowe.

Montaż telewizora krok po kroku

Mając już odpowiednie miejsce i wybrany uchwyt, przystępujemy do właściwego montażu płaskiego telewizora na ścianie. Odbiornik umieszcza się na linii wzroku. Miejsce trzeba dokładnie zaznaczyć na ścianie w postaci centralnego punktu. To do niego przykładamy później uchwyt po to, żeby sprawdzić, czy dobrze pasuje.

Właściwe ustawienie mocowania jest możliwe dzięki wykorzystaniu poziomicy – dopiero po sprawdzeniu, czy jest równo, możemy zaznaczać miejsca na otwory montażowe. Dalszy tok prac wymaga od nas użycia wiertarki i kołków rozporowych.

W zestawie do montażu powinny znajdować się odpowiedniej wielkości śruby i podkładki. To na nich zawiesimy telewizor, który także trzeba przykręcić. Ważne jest, żeby sprawdzić, czy całość jest stabilna i dobrze się trzyma. Robi się to jednak przy asyście drugiej osoby, która w razie nie dość dobrego mocowania będzie nas asekurować i uratuje sprzęt przed upadkiem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Myjki ciśnieniowe
Myjki ciśnieniowe
Myjki ciśnieniowe to niezbędne narzędzia dla osób, które chcą skutecznie i szybko oczyścić różnego rodzaju powierzchnie. Jednym z najnowszych osiągnięć w dziedzinie myjni ciśnieniowych jest funkcja podgrzewania wody. Co to dokładnie oznacza i jakie korzyści niesie ze sobą taka funkcja? 
Tworzenie własnego warsztatu – poradnik dla pasjonatów majsterkowania
Tworzenie własnego warsztatu – poradnik dla pasjonatów majsterkowania
Odkryj, jak w prosty sposób zbudować swój własny warsztat do majsterkowania. Przydatne porady, kluczowe narzędzia i najlepsze praktyki - wszystko to znajdziesz w tym poradniku stworzonym dla wielbicieli majsterkowania.
Posiadanie fotowoltaiki na dachu swojego domu – jakie ma zalety?
Posiadanie fotowoltaiki na dachu swojego domu – jakie ma zalety?
W obliczu wzrastających kosztów energii elektrycznej oraz rosnącej świadomości ekologicznej, coraz więcej osób zastanawia się nad inwestowaniem w fotowoltaikę na dachu swojego domu.
Ostatnie wpisy
Polecamy