Jak zaplanować kuchenne oświetlenie?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kuchnia to dla większości z nas jedno z najważniejszych pomieszczeń w całym mieszkaniu, ponieważ spędzamy w niej każdego dnia dosyć sporo czasu, przygotowując przepyszne potrawy, a także rozmawiając z najbliższymi. Kuchnia to tak naprawdę serce całego domu, jednak aby w prosty, szybki i przyjemny sposób przygotowywać codzienne dania, należy odpowiednio rozmieścić oświetlenie we wspomnianym pomieszczeniu. W jaki jednak sposób należy zaplanować kuchenne oświetlenie, aby idealnie spełniało ono wszystkie swoje najważniejsze funkcje?

Kuchenne oświetlenie: jakie będzie najlepsze?

Podczas planowania oświetlenia w kuchni kluczową kwestią jest jej podzielenie na poszczególne strefy, ponieważ każdą z nich należy w nieco inny sposób oświetlić. W przypadku kuchennego oświetlenia dosyć istotne jest to, aby przez przypadek nie raziło ono w oczy osoby, która w danej chwili będzie wykonywała określone czynności w kuchni. W jaki jednak sposób należy w kuchni rozmieścić lampy?

W sytuacji, gdy nad kuchennym blatem znajdują się szafki, warto wówczas pomyśleć o specjalnych lampach podszafkowych, które pomogą w idealny sposób rozświetlić tę część kuchni. Nie należy przy tym zapominać również o oświetleniu centralnym (zazwyczaj znajduje się ono nad stołem), a także o odpowiednim oświetleniu kuchenki oraz zlewozmywaka.

Oświetlenie ogólne i oświetlenie strefowe

W kuchni, podobnie zresztą, jak i w innych pomieszczeniach, dosyć istotne jest oświetlenie ogólne, dzięki któremu można oświetlić całe pomieszczenie. Warto przy tym pamiętać o tym, iż nie powinno być ono zbyt jasne, jednak warto zadbać o to, aby było rozproszone. W przypadku oświetlenia centralnego najlepiej zdecydować się na zakup tradycyjnej lampy sufitowej jednak równie dobrze powinny sprawdzić się podłużne świetlówki.

Oprócz oświetlenia ogólnego w kuchni powinno również znaleźć się oświetlenie strefowe, dzięki któremu możliwe będzie wykonywanie określonych czynności (centralna lampa może być bowiem niewystarczająca). Chodzi tutaj głównie o oświetlenie przestrzeni roboczej, czyli zlewu, blatu, a także kuchenki a najlepiej w tym przypadku powinny sprawdzić się oprawy z żarówkami halogenowymi, czy też specjalne lampy podszafkowe.

W sytuacji, gdy codzienne potrawy nie są przygotowywane na kuchennym blacie, lecz na stole oświetlenie blatu nie jest tak naprawdę potrzebne, choć czasem może się bardzo przydać. Jeśli chodzi natomiast o oświetlenie kuchenki gazowej lub elektrycznej, to zazwyczaj jest ono wmontowane w okap, dlatego też nie trzeba sobie wówczas zaprzątać głowy zakupem specjalnej lampy.

Wracając jeszcze do oświetlenia blatu kuchennego, to świetnym rozwiązaniem coraz częściej stosowanym są punktowe lub liniowe LED-y, jednak decydując się na taki właśnie rodzaj oświetlenia, należy pamiętać o tym, aby poszczególne punkty świetlne rozmieścić co ok. 40-60 cm. Dzięki temu cała przestrzeń robocza będzie równomiernie oświetlona, co w kuchni jest oczywiście niezwykle ważne.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiedni system akumulacji ciepła dla twojego domu?
Jak wybrać odpowiedni system akumulacji ciepła dla twojego domu?
Dowiedz się, jakie kryteria należy przemyśleć, aby wybrać najbardziej efektywny system akumulacji ciepła dla twojego domu. Zrozum technologię oraz jej korzyści dla środowiska i twojego portfela.
Wybór idealnej umywalki – poradnik dla każdego domu
Wybór idealnej umywalki – poradnik dla każdego domu
Odkryj sposób na wybór idealnej umywalki dla domu. Poznaj różnice między typami, przydatne wskazówki i jak znaleźć model pasujący do Twojego stylu i potrzeb.
Jaką myjkę ciśnieniową powinieneś wybrać?
Jaką myjkę ciśnieniową powinieneś wybrać?
Odkryj moc myjek ciśnieniowych: skuteczne czyszczenie, łatwość obsługi i różnorodne rodzaje, dostosowane do Twoich potrzeb.
Ostatnie wpisy
Polecamy