Kinkiet – jaki wybrać i jak zamontować? Poradnik

Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Chcąc urządzić mieszkanie po swojemu, nie może zabraknąć doświetlenia ściennego jakim są kinkiety. Lampę ścienną można elastycznie dostosować do własnych potrzeb ze względu na małe rozmiary i specyficzną konstrukcję, bowiem na rynku znajdziemy różnorodne konstrukcje zaczynając na tych rozbudowanych z dwoma ramionami, a kończąc na wężyku do czytania. Te oprawy są tworzone w każdym stylu, stąd nie będzie problemem znalezienie jakiejś pasującej do aranżacji wnętrz.

Kinkiet – jaki wybrać model oprawy? Co, jeśli już posiadamy lampę, ale nie wiemy jak zamontować na ścianie? Na jakiej wysokości kinkiet nad lustrem? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdą państwo w poniższym artykule!

Co to jest kinkiet?

Pierwszy kinkiet powstał w drugiej połowie XVIII wieku przez francuskiego aptekarza. Polska nazwa „kinkiet” pochodzi od jego nazwiska „quinquet”, co oznacza lampę o specjalnej konstrukcji umożliwiającej powieszenie jej na ścianie. Kinkiety były używane głównie w teatrach, hotelach, restauracjach czy kawiarniach, gdzie najważniejszy był efekt wizualny. Lampa ścienna głównie pełniła rolę dodatkowego doświetlenia, stąd i w tym wypadku najczęściej do tego służy. Współcześnie najczęściej te typy oświetlenia wykorzystywane są w korytarzach czy łazienkach, ale również w sypialniach. Jakie są rodzaje kinkietów? Podstawowym podziałem są kinkiety wewnętrzne, czyli lampy ścienne do montażu wewnątrz pomieszczeń oraz kinkiety zewnętrzne, do montażu w ogrodzie czy na tarasie. Jakie jeszcze wyróżniamy?

 • Kinkiety klasyczne
 • Kinkiety stylizowane, np. w stylu retro, loftowym, skandynawskim, rustykalnym, glamour
 • Kinkiety nowoczesne
 • Kinkiety do łazienek – wieszane nad lustrem lub po jego bokach
 • Kinkiety korytarzowe
 • Kinkiety do sypialni
 • Kinkiety do salonu
 • Kinkiety do pokoju dziecięcego

Jak zamontować kinkiet?

Wiele użytkowników obawia się samodzielnego montażu lampy ściennej, jednak nie jest to nic trudnego! Co jest potrzebne do podłączenia kinkietu?

 • Śrubokręt
 • Próbnik napięcia
 • Obcęgi
 • Śruby i kołki
 • Wkrętarka bądź wiertarka udarowa
 • Krok pierwszy

Przede wszystkim trzeba zadbać o bezpieczeństwo, a zatem o wyłączenie bezpieczników i sprawdzenie próbnikiem napięcia, czy nie płynie w przewodach prąd. Zaraz po tym należy przyłożyć nasadę lampy ściennej do ściany i zaznaczenie ołówkiem otworów, które w następnym kroku będzie trzeba wywiercić.

Krok drugi

Wywiercenie wiertarką otworów.

Krok trzeci

W wywiercone otwory należy włożyć odpowiednie kołki. Jeśli będzie opór, powinno się delikatnie dobić je młotkiem. Następnie jeśli nie ma przeszkód, przykręcić podstawę kinkietu do ściany.

Krok czwarty

Jak podłączyć kinkiet ścienny? Wystarczy połączyć przewody za pomocą kostki. Jak podłączyć kinkiet do kostki? Kostka może mieć 2 lub 3 otwory. Na pewno będzie tam miejsce na przewód fazowy, czyli czarny lub brązowy, oraz zerowy, najczęściej w kolorze niebieskim. Niekiedy jest otwór na przewód ochronny, który jest w kolorze zielonożółtym. Należy przewody włożyć w odpowiednie otwory i za pomocą śrubokręta skręcić, albo za pomocą zatrzasków zmontować. Po podłączeniu można dokręcić lampę do ściany łącząc części ze sobą.

Jak zamontować kinkiet na styropianie?

Kupując kinkiet zewnętrzny w sklepie https://ardant.pl/…/kinkiety-na-zewnatrz/, będziesz musiał go zamontować na styropianie w elewacji. Montaż przebiega tak samo jak przy podłączaniu zwykłego kinkietu, tylko z taką zmianą, że potrzeba innych kołków. Należy nabyć takie do mocowania w styropianie, innymi słowy kołki ślimaki. Są one przeznaczone do montażu w podłożach styropianowych, izolacyjnych oraz poliuretanowych. Jak zamontować kinkiet na gipsie? Analogiczna sytuacja jak wyżej, tylko z taką różnicą, że potrzeba kołków Driva czyli specjalnych kołków do płyt gipsowych.

Kinkiet bez źródła światła – co to znaczy?

To znaczy, że lampa ścienna sprzedawana jest bez żarówki. Żarówkę należy dokupić osobno, o odpowiednim gwincie.

Na jakiej wysokości zamontować kinkiet?

Użytkownicy bardzo często zadają sobie pytania jak wysoko kinkiet nad lustrem, na jakiej wysokości kinkiet na schodach, na jakiej wysokości kinkiety zewnętrzne, na jakiej wysokości kinkiety w salonie i sypialni. Odpowiedź jest zawsze inna, bo zależy to od naszego wystroju wnętrz i przestrzeni jaką operujemy. Przyjmuje się, że przy pomieszczeniu o wysokości około 2,5 metra lampa ścienna najlepiej, jeśli zawiśnie na wysokości około 1,9 metra. Jednakże mieszkania są różne, zatem można kierować się inną zasadą, a mianowicie montować kinkiet około 15 centymetrów od górnej krawędzi okna. Dodatkowo należy pamiętać, że oprawy ścienne instalujemy nie bliżej niż 30 centymetrów i nie dalej niż 90 centymetrów od sufitu.

Inaczej sprawa ma się przy oświetleniu łazienki, bowiem odpowiedź na jakiej wysokości kinkiet nad lustrem jest dość złożona. Odsyłamy od artykułu odpowiadającego na pytanie jakie oświetlenie do łazienki będzie najlepsze i w jaki sposób doświetlić małą łazienkę. Znajdziemy tam podpowiedzi jak rozmieścić kinkiety nad lustro oraz wokół niego.

Jak rozmieścić kinkiety?

To, w jaki sposób będą rozmieszczone kinkiety, zależy od indywidualnych potrzeb aranżacyjnych. Im mniejsze pomieszczenie, tym mniej lamp powinno się w nim zamontować, by nie stworzyć sztucznego przytłoczenia. Kluczem do sukcesu jest estetyka i dopasowanie do stylu. Warto w tym wypadku patrzeć rozmiary lampy ściennej, którą jesteśmy zainteresowani oraz to z jakiej konstrukcji się składa. Kinkiet loftowy będzie pasować do wnętrz nowoczesnych i industrialnych. Czy kinkiety są modne? Jak najbardziej, są chętnie wybieranym produktem do doświetlenia wnętrz pomieszczeń.

Wskazówki, gdzie zamontować lampy ścienne:

 • Kinkiety do sypialni najlepiej zamontować po obu stronach dużego lustra czy łóżka.
 • Lampa ścienna nada się jako oświetlenie nocne w salonie jak i jadalni, tworząc dopełniające światło.
 • Kinkiet nada się idealnie do przedpokoju, gdzie z powodu małej przestrzeni może brakować lampy sufitowej.
 • Lampy łazienkowe najlepiej wyglądają po obu bokach lustra bądź nad lustrem.

Jednak to w jaki sposób rozplanowany zostanie układ oświetlenia, zależy od preferencji użytkowników tychże lamp.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak w przemyślany sposób, zadbać o właściwe umeblowanie własnej sypialni?
Jak w przemyślany sposób, zadbać o właściwe umeblowanie własnej sypialni?
Twój kąt do odpoczynku czeka na idealne meble, które odzwierciedlą Twój styl i stworzą ciepłą atmosferę. Dowiedz się, jak wybrać ten, który będzie idealny dla Ciebie.
Jak wybrać biuro dla swojego startupu – kluczowe aspekty do rozważenia
Jak wybrać biuro dla swojego startupu – kluczowe aspekty do rozważenia
Wybór odpowiedniego biura dla startupu jest kluczowy dla dalszego rozwoju firmy. W artykule omówione są ważne kwestie przy wyborze idealnej lokalizacji.
Jak przygotować dom na przyjęcie adoptowanego kota?
Jak przygotować dom na przyjęcie adoptowanego kota?
Przygotuj swoje mieszkanie na przyjęcie nowego członka rodziny - adoptowanego kota. Dowiedz się, jakie zmiany możesz wprowadzić, aby zapewnić mu bezpieczeństwo i komfort.
Ostatnie wpisy
Polecamy