Choć węgiel w dalszym ciągu jest niezwykle popularnym, stałym paliwem opałowym, coraz większa liczba osób szuka bardziej ekologicznych alternatyw. Jedną z nich jest pellet. Co warto o nim wiedzieć?
Pellet występuje pod postacią granulatu. W większości przypadków jego średnica waha się od 6 do 8 mm, natomiast długość zawiera się w zakresie od 2 do 3 cm. Do jego produkcji najczęściej używa się trocin pochodzących z drzew iglastych, które cechują się wyższą kalorycznością niż trociny z drzew liściastych.
Proces produkcji pelletu polega na sprasowaniu trocin przy pomocy specjalnych maszyn. Wykorzystując wysokie ciśnienie, uzyskuje się granulat charakteryzujący się zbitą strukturą. Choć do produkcji pelletu używa się odpadów, to nie mogą one zawierać żadnych zanieczyszczeń. Nie każdy wie, że do wyprodukowania jednej tony wysokiej jakości pelletu potrzeba około 5 ton trocin.
Produkcja kończy się pakowaniem granulatu do szczelnych worków, które trafiają do sprzedaży.
W trakcie procesu spalania pelletu do atmosfery trafia zdecydowanie mniej szkodliwych substancji, dlatego ten rodzaj paliwa opałowego jest uznawany za ekologiczny. Ponadto, w przeciwieństwie do węgla, zajmuje zdecydowanie mniej miejsca. Aby móc z powodzeniem ogrzewać dom pelletem, trzeba mieć specjalny piec. Co warto o nim wiedzieć?
Wartość opałowa pelletu przeważnie waha się w granicach od 16 do 20 MJ/kg. Oczywiście im jest wyższa, tym lepiej dla nas.
Niestety jednym z ograniczeń pelletu jest miejsce przechowywania. W sytuacji, gdy przez dłuższy czas będzie składowany w pomieszczeniu, w którym występuje duża wilgotność powietrza, jego wartość opałowa spadnie. Z kolei pozytywnie wypada w kwestii czystości. Granulat jest zapakowany w 15 kg worki, dzięki czemu utrzymanie czystości w piwnicy nie będzie stanowić żadnego problemu.
Od kilku lat popularność pelletu systematycznie rośnie i nic nie wskazuje na to, żeby ta tendencja miała się zmienić. Coraz większa świadomość ludzi dotycząca ochrony sprawia, że piece na węgiel są zastępowane przez nowoczesne piece na pellet. Nie bez znaczenia jest również coraz wyższa jakość pelletu, dzięki której ten sposób ogrzewania budynku staje się jeszcze bardziej opłacalny.
Zdjęcie główne artykułu: źródło: Designed by Freepik