Pellet drzewny – ekologiczny i ekonomiczny opał

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Choć węgiel w dalszym ciągu jest niezwykle popularnym, stałym paliwem opałowym, coraz większa liczba osób szuka bardziej ekologicznych alternatyw. Jedną z nich jest pellet. Co warto o nim wiedzieć?

Pellet występuje pod postacią granulatu. W większości przypadków jego średnica waha się od 6 do 8 mm, natomiast długość zawiera się w zakresie od 2 do 3 cm. Do jego produkcji najczęściej używa się trocin pochodzących z drzew iglastych, które cechują się wyższą kalorycznością niż trociny z drzew liściastych.

Ciekawostki o pellecie drzewnym

Proces produkcji pelletu polega na sprasowaniu trocin przy pomocy specjalnych maszyn. Wykorzystując wysokie ciśnienie, uzyskuje się granulat charakteryzujący się zbitą strukturą. Choć do produkcji pelletu używa się odpadów, to nie mogą one zawierać żadnych zanieczyszczeń. Nie każdy wie, że do wyprodukowania jednej tony wysokiej jakości pelletu potrzeba około 5 ton trocin.

  • Jednym z najważniejszych etapów produkcji pelletu jest suszenie. Wysoka temperatura sprawia, że większość wilgoci po prostu wyparowuje. Dobrej jakości pellet cechuje się wilgotnością ok. 10%. Oczywiście im jest mniejsza, tym lepiej.
  • Wiele osób sądzi, że do granulatu dodaje się różnego rodzaju spoiwa. Nic bardziej mylnego. Drewno zawiera ligninę, czyli lepiszcze, które jest odpowiedzialne za zbitą strukturę granulatu.
  • Kolejny etap produkcji to schładzanie, dzięki któremu pellet zachowuje swoje właściwości. Cały proces odbywa się w specjalnych chłodziarkach.

Produkcja kończy się pakowaniem granulatu do szczelnych worków, które trafiają do sprzedaży.

Jaki piec na pellet wybrać?

W trakcie procesu spalania pelletu do atmosfery trafia zdecydowanie mniej szkodliwych substancji, dlatego ten rodzaj paliwa opałowego jest uznawany za ekologiczny. Ponadto, w przeciwieństwie do węgla, zajmuje zdecydowanie mniej miejsca. Aby móc z powodzeniem ogrzewać dom pelletem, trzeba mieć specjalny piec. Co warto o nim wiedzieć?

  1. Przede wszystkim spalając sprasowane pod ciśnieniem odpady drzewne, powstaje znacznie mniejsza ilość popiołu niż w przypadku spalania węgla. Co więcej, pozostałości po pellecie są łatwiejsze do usunięcia. Wystarczy, że co kilka dni pozbędziemy się niewielkiej ilości popiołu.
  1. Wybierając konkretny piec, należy dopasować jego wydajność do wielkości domu i stopnia termomodernizacji budynku. W sytuacji, gdy kupimy piec cechujący się niską wydajnością i w dodatku nie mamy dobrze ocieplonego domu, wówczas dostateczne ogrzanie budynku będzie bardzo powolne. Co więcej, w skrajnych przypadkach może być nawet niemożliwe. W praktycznie każdym sklepie oferującym urządzenia tego typu możemy liczyć na profesjonalne doradztwo doświadczonych specjalistów.
  1. Automatyczne piece na pellet charakteryzują się prostą i intuicyjną obsługą. Przy pomocy kilku przycisków można zaprogramować cały cykl grzewczy, dzięki czemu użytkownik nie musi się przejmować działaniem urządzenia.

Wartość opałowa pelletu przeważnie waha się w granicach od 16 do 20 MJ/kg. Oczywiście im jest wyższa, tym lepiej dla nas.

Praktyczne informacje o pellecie

Niestety jednym z ograniczeń pelletu jest miejsce przechowywania. W sytuacji, gdy przez dłuższy czas będzie składowany w pomieszczeniu, w którym występuje duża wilgotność powietrza, jego wartość opałowa spadnie. Z kolei pozytywnie wypada w kwestii czystości. Granulat jest zapakowany w 15 kg worki, dzięki czemu utrzymanie czystości w piwnicy nie będzie stanowić żadnego problemu.

  • Wartość energetyczna 2 kg pelletu równa się wartości energetycznej 1 l oleju opałowego. Takie porównanie jednoznacznie wskazuje zalety granulatu.
  • Pellet powstaje z odpadów, które mogły zalegać np. w tartakach. Jednak ich wykorzystanie sprawia, że granulat jest jednym z najbardziej ekologicznych paliw stałych, przeznaczonych do ogrzewania domów.

Od kilku lat popularność pelletu systematycznie rośnie i nic nie wskazuje na to, żeby ta tendencja miała się zmienić. Coraz większa świadomość ludzi dotycząca ochrony sprawia, że piece na węgiel są zastępowane przez nowoczesne piece na pellet. Nie bez znaczenia jest również coraz wyższa jakość pelletu, dzięki której ten sposób ogrzewania budynku staje się jeszcze bardziej opłacalny.

Zdjęcie główne artykułu: źródło: Designed by Freepik

Amadeusz Keler
Amadeusz Keler jest absolwentem architektury krajobrazu na SGGW w Warszawie. Zdobywał doświadczenie zarówno w Polsce, jak i za granicą, pracując w pracowniach projektowych w Holandii i Niemczech.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kiedy warto wynająć salę konferencyjną na godziny?
Kiedy warto wynająć salę konferencyjną na godziny?
Dowiedz się, jak korzystając z wynajmu sal konferencyjnych na godziny możesz oszczędzić czas, pieniądze i zoptymalizować organizację spotkań biznesowych.
Zalety i wady różnych systemów gromadzenia wody deszczowej
Zalety i wady różnych systemów gromadzenia wody deszczowej
Poznaj efektywne metody składowania wody deszczowej, ich korzyści i wyzwania. Artykuł ukazuje sposób, w jaki różne systemy radzą sobie z gromadzeniem wody.
Jak wybrać idealną butelkę do napojów gazowanych – poradnik dla konsumentów
Jak wybrać idealną butelkę do napojów gazowanych – poradnik dla konsumentów
Sprawdź, jak wybrać najodpowiedniejszą butelkę do przechowywania napojów gazowanych. Dowiedz się więcej o wskazówkach i aspektach, na które należy zwracać uwagę podczas zakupu takiego pojemnika.
Ostatnie wpisy
Polecamy