Szafki do łazienki – rodzaje i zalety

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Meble łazienkowe to jeden z najważniejszych elementów decydujących o funkcjonalności całego pomieszczenia. Zanim zdecydujemy się na konkretne szafki, dobrze jest poświęcić nieco czasu na zapoznanie się z ofertą mebli dostępnych na rynku tak, by świadomie wybrać takie, które posłużą nam przez dłuższy czas i cały czas będą się prezentowały równie dobrze.

Materiał, z którego wykonane są szafki

To jedno z najważniejszych kryteriów wyboru mebli do łazienki decyduje bowiem o ich wytrzymałości i odporności na wilgoć. Zwróć uwagę na to, by szafki, które kupujesz, były przeznaczone specjalnie do łazienek. Dopilnuj, bay były wykonane z materiałów dobrej jakości i z każdej strony zabezpieczone lakierem. Okucia, zawiasy i zamki muszą być odporne na rdzewienie. Pamiętajmy też o tym, by tylna ścianka mebla nie stykała się bezpośrednio ze ścianą. Może się to wydawać oczywiste, jednak wiele osób o tym zapomina i skuszone estetyką szafek lub ich atrakcyjną ceną decydują się na zakup mebli, które nadają się tylko do wymiany.

Stojące, czy wiszące?

O wyborze szafek stojących lub wiszących w dużej mierze decyduje kształt i wielkość naszej łazienki. Meble wiszące świetnie sprawdzają się w mniejszych pomieszczeniach. Można umieścić je na przykład nad zlewem, czy nad pralką, wykorzystując w ten sposób wolną przestrzeń, która się nad nimi znajduje. Szafki stojące są z kolei znacznie bardziej pojemne. Oprócz kosmetyków i podstawowych środków czystości można przechowywać w nich na przykład dodatkowe ręczniki dla gości albo ukryć kosz na pranie. Jeśli tylko metraż naszej łazienki na to pozwala, warto zdecydować się na umieszczenie w niej chociaż jednej szafki wiszącej.

Planując rozstaw mebli, należy pamiętać również o zachowaniu odpowiednich odległości między szafkami a poszczególnymi elementami wyposażenia łazienki. Zwykle zaleca się, aby przed umywalką i przed toaletą zostawić około 70 cm wolnej przestrzeni. Po bokach również należy zachować odstęp. Nie można umieszczać wiszących szafek bezpośrednio nad toaletą ani nad wanną. W ten sposób meble nie będą utrudniały codziennego korzystania z łazienki, a przede wszystkim nie będą stanowiły zagrożenia dla naszego bezpieczeństwa.

Dodatkowe wyposażenie

Przy projektowaniu mebli do łazienki warto wziąć pod uwagę szafki z dodatkowym wyposażeniem, które mogą pełnić kilka funkcji. Bardzo popularne są na przykład szafki z lustrzanymi drzwiami. Zawieszone bezpośrednio nad zlewem, pełnią jednocześnie funkcję lustra i szafki do przechowywania kosmetyków, co pozwala na zaoszczędzenie miejsca.

Praktycznym rozwiązaniem są też szafki stojące, wyposażone we wbudowany kosz na pranie. Zyskujemy miejsce do przechowywania ubrań przeznaczonych do prania, a jednocześnie nie musimy umieszczać w łazience dodatkowego pojemnika, co z pewnością korzystnie wpłynie na jej estetykę. Szafkę pod umywalkę najlepiej kupować razem z umywalką, od tego samego producenta, ponieważ dopasowanie odpowiedniego mebla na własną rękę może nastręczyć nam później mnóstwo trudności.

Amadeusz Keler
Amadeusz Keler jest absolwentem architektury krajobrazu na SGGW w Warszawie. Zdobywał doświadczenie zarówno w Polsce, jak i za granicą, pracując w pracowniach projektowych w Holandii i Niemczech.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak efektywnie segregować odpady za pomocą kolorowych pojemników?
Jak efektywnie segregować odpady za pomocą kolorowych pojemników?
Dowiedz się, jak skutecznie zarządzać odpadami przy użyciu kolorowych kontenerów. Uzyskaj wskazówki i tricki, aby ułatwić codzienne recyklingowe zadania.
Kinkiet – jaki wybrać i jak zamontować? Poradnik
Kinkiet – jaki wybrać i jak zamontować? Poradnik
Chcąc urządzić mieszkanie po swojemu, nie może zabraknąć doświetlenia ściennego jakim są kinkiety.
Czy oświetlenie na podczerwień jest bezpieczne dla twojego ogrodu?
Czy oświetlenie na podczerwień jest bezpieczne dla twojego ogrodu?
Pod pryzmatem bezpieczeństwa analizujemy oświetlenie na podczerwień w ogrodzie. Dowiedz się, jakie ma wpływ na rośliny i jak prawidłowo je używać.
Ostatnie wpisy
Polecamy