Ściemniacz do żarówek LED – jak to działa?

Ściemniacz do żarówek LED – jak to działa?
LED
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jak działa ściemniacz LED? To niewielkie urządzenie pozwala modyfikować moc oświetlenia, co niekiedy bywa bardzo przydatne. Można dzięki temu stworzyć nastrojową atmosferę, ale też zwiększyć intensywność światła do czytania. Na co trzeba zwracać uwagę przy wyborze? Podpowiadamy!

Jak działa ściemniacz światła?

Ściemniacz światła to regulowany transformator, który ma za zadanie modyfikować natężenie światła. Zakres jego działania przebiega od maksymalnego natężenia do całkowitego wygaszenia żarówki. Nowsze, elektroniczne modele dostosowane są do napięcia 12 V i stanowią część inteligentnego systemu sterowania światłem.  

Czym różnią się nowoczesne ściemniacze od manualnych?

Podstawowa różnica tkwi w tym, że współczesne urządzenia są znacznie bardziej rozbudowane. Miejsce pokrętła regulującego moc światła zajęły polecenia wydawane na odległość. Wszystko dzięki nowoczesnym podzespołom i sterowaniu np. za pomocą pilota.  

Jakimi ściemniaczami LED dysponujemy?

Większość oferowanych urządzeń ma charakter natynkowy. Ściemniacze podtynkowe są znacznie rzadsze, droższe i często nie mają funkcji kompatybilności z LED. Wśród urządzeń natynkowych do wyboru mamy ściemniacze:

  • dotykowe,
  • obrotowe,
  • dotykowo-obrotowe.

Coraz większe znaczenie mają udoskonalenia techniczne. Podstawowym jest opcja sterowania pilotem, ale coraz częściej można spotkać takie ściemniacze, które reagują na głos. Właśnie tego rodzaju rozwiązania wydają się być najbardziej przyszłościowe i wpisują się w koncepcję inteligentnego domu. 

Kiedy jest przydatny ściemniacz światła LED?

Żarówki LED są coraz popularniejszym źródłem światła, którego chętnie używamy w naszych domach. Ceni się je z uwagi na ergonomię i funkcjonalność. Zalety ściemniacza widoczne są zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach, gdzie problematyczne jest instalowanie wielu zróżnicowanych źródeł światła. Wówczas to proste urządzenie może dostosować moc oświetlenia do wymogów, które akurat mamy. 

Jakie jeszcze zalety posiada takie rozwiązanie?

Oczywiście zaletą jest również oszczędność energii elektrycznej. W przypadku żarówek LED jest ona już i tak bardzo duża, ale doskonałym rozwiązaniem jest właśnie ściemniacz, który pozwala jeszcze nieco udoskonalić te parametry. Co za tym idzie? Przede wszystkim jeszcze niższe rachunki za prąd. 

Jak wybrać ściemniacz do żarówek LED?

Warto zwrócić uwagę na bogactwo rozwiązań, które znajdziemy na rynku. Niestety, czasami prowadzi ono do trudności w zestawieniu żarówek z urządzeniem ściemniającym. Jak je dobrać?

Podstawowy problem: różne rozwiązania na rynku

Niestety, ale na rynku brakuje standaryzacji. Nie każda żarówka posiada odpowiedni sterownik w stosunku do danego rodzaju ściemniacza. Stąd też zamiast regulowania mocy oświetlenia, możemy sprawić, że będzie ono migotać, działać tylko w wybranym zakresie, gasnąć lub pulsować. Oczywiście możemy trafić przypadkiem na w pełni kompatybilny zestaw, ale nie jest to wcale pewne. 

>> Zobacz też: Inteligentne lampy, które pomagają seniorom

Jeden producent

Doradza się takie wybieranie żarówek LED i ściemniacza, żeby były wyprodukowane przez jedną firmę. Dzięki temu łatwiejsze będzie dopasowywanie poszczególnych komponentów do siebie. Najczęściej są to gotowe komplety. W innym przypadku trzeba przynajmniej zwracać uwagę na to, żeby urządzenie było kompatybilne z żarówkami LED. Żarówki ściemnialne posiadają specjalny system odbierający sygnał od ściemniacza. Dzięki temu możliwe jest bezproblemowe działanie urządzenia. 

Estetyka i podłączenie

Front ściemniacza powinien pasować do zestawu gniazdek i włączników, które zostały już zamontowane w danym pomieszczeniu. Warto zadbać o jednolitą estetykę wnętrza. 

Najczęściej podłączenie ściemniacza LED nie jest trudne i można tego dokonać własnymi siłami. Warto tylko stosować się do instrukcji i bezwzględnie prowadzić wszystkie prace przy odłączonym napięciu. W przypadku, gdy sami nie czujemy się na siłach do przeprowadzenia montażu, powinniśmy zlecić jego wykonanie specjaliście. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie typy lamp są idealne do oświetlenia sufitu?
Jakie typy lamp są idealne do oświetlenia sufitu?
W tym artykule omówimy różne typy lamp, które są idealne do oświetlenia sufitu, uwzględniając zarówno aspekty estetyczne, jak i praktyczne.
Jak prawidłowo pielęgnować egzotyczne drewno na tarasie?
Jak prawidłowo pielęgnować egzotyczne drewno na tarasie?
Dowiedz się, jak skutecznie pielęgnować egzotyczne drewno na swoim tarasie. Poznaj tajniki dbałości o egzotyczne gatunki drewna i ciesz się ich wyjątkowym urokiem przez długie lata.
Jak odpowiedzialnie korzystać z produktów chemicznych do sprzątania?
Jak odpowiedzialnie korzystać z produktów chemicznych do sprzątania?
Sprzątanie domu czy biura to codzienna rutyna dla wielu z nas. Aby zadbać o higienę i czystość, często sięgamy po różne produkty chemiczne. Jednak, aby uniknąć szkodliwych skutków dla nas samych i środowiska, warto nauczyć się, jak odpowiedzialnie korzystać z produktów chemicznych do sprzątania. Szeroki wybór chemii do sprzątania oraz różnego rodzaju dozowników znajdziesz na calde.pl.
Ostatnie wpisy
Polecamy