Do pielęgnacji drewnianych mebli ogrodowych wystarczy miękka szczotka i specjalny środek czyszczący. Pamiętaj, by dobrze je wypłukać i wysuszyć przed bejcowaniem lub renowacją. Po usunięciu wszystkich zabrudzeń przepłucz powierzchnię wężem ogrodowym. Zrezygnuj z myjki ciśnieniowej, która może usunąć istniejące wykończenie. Sprawdź, jak profesjonalnie zadbać o krzesła, stoły i sofy ogrodowe zimą.
Raz w roku dobrze umyj drewniane meble, aby pozbyć się z nich glonów i ptasich odchodów. Pamiętaj o tym, szczególnie wtedy, gdy postawiłeś je pod drzewem. Brud zatrzymuje wilgoć znacznie dłużej niż czysta powierzchnia. Warto przypomnieć, że wilgoć prowadzi do gnicia drewnianych mebli. Tworzy również sprzyjające warunki dla rozwoju grzybów i pleśni. Meble dębowe wykazują największą odporność na trudne warunki panujące zimą. Nie potrzebują więc skomplikowanych zabiegów konserwacyjnych. Nie musisz nakładać warstwy oleju tungowego, ani stosować specjalnych środków chemicznych.
Jak dbać o fotele ogrodowe zimą? Meble żelazne lub stalowe należy schować w szopie albo garażu, zanim nadejdzie zima. Jeśli nie masz takiej możliwości, nałóż na nie specjalne wodoodporne pokrowce. Po zdjęciu wszystkich poduszek wyczyść meble mydłem i wodą. Wypłucz je czystą wodą z węża. Jeśli zauważysz jakiekolwiek plamy rdzy, musisz się ich jak najszybciej pozbyć.
Aluminiowe meble nie rdzewieją, ale to nie znaczy, że możesz zrezygnować z ich konserwacji. Usuń wszelkie zabrudzenia i liście szczotką z nylonowym włosiem. Następnie użyj gorącej wody z mydłem. W ten sposób pozbędziesz się nawet uporczywych plam. Pamiętaj, by dokładnie wypłukać, wypolerować i zabezpieczyć każdy element. Unikaj papieru ściernego, ponieważ może on uszkodzić powierzchnię mebli. Na koniec nałóż jedną lub dwie warstwy wosku samochodowego, by zapewnić meblom dodatkową ochronę.
Wyposażenie ogrodowe z tworzywa sztucznego możesz łatwo wyczyścić za pomocą gorącej wody zmieszanej z mydłem lub detergentem. Jeżeli używasz silniejszych środków czyszczących, koniecznie włóż gumowe rękawice, maskę wentylacyjną i gogle. Nie używaj wełny stalowej, ani papieru ściernego.
Czyszczenie mebli ogrodowych z wikliny lub rattanu jest nieco bardziej skomplikowane. Zacznij od odkurzacza z nasadką wyposażoną w miękką szczotkę. W ten sposób pozbędziesz się brudu i kurzu z trudno dostępnych miejsc. Następnie przetrzyj meble wilgotną szmatką i sprawdź, czy trzeba jeszcze nad nimi popracować. Możesz zeszlifować poszczególne elementy, a później odnowić je lub pomalować. Dzięki temu ochronisz je przed żywiołami. Pamiętaj, by czyścić regularnie wiklinowe i rattanowe meble, aby zapobiec tworzeniu się pleśni. Takie meble wyglądają pięknie, zimą jednak warto schować je do garażu, altany, szopy lub pokoju gościnnego. Dzięki temu będziesz się mógł nimi cieszyć przez wiele lat.
Jeśli masz poduszki ze zdejmowanymi pokrowcami, przeczytaj zalecenia producenta dotyczące czyszczenia. Upewnij się, że możesz je zdjąć i włóż do pralki. Ustaw delikatny cykl, by ich nie uszkodzić. Przeczytaj dokładnie informacje zawarte na etykiecie. Sprawdź, czy możesz dodać wybielacz, aby zabić pleśń. Jeżeli nie możesz wyprać poduszek w pralce, użyj suchej szmatki i solidnej szczotki do naniesienia łagodnego detergentu. Uważaj, by nie zniszczyć szwów i materiału.
Nawet jeśli producent sugeruje, że możesz włożyć pokrowce do suszarki, lepiej, aby wyschły na świeżym powietrzu. Następnie nałóż je na poduszki i ułóż luźno w czystym, suchym miejscu (nie na podłodze). Na zimę włóż poduszki do wodoodpornej torby lub plastikowego pudełka. Możesz je wcześniej zawinąć w stare koce lub prześcieradła, by zmniejszyć ryzyko pleśni.
Jeżeli masz hamak z lnu lub tkaniny, możesz włożyć go do pralki, a następnie wlać płyn do prania. Możesz też użyć ciepłej wody z mydłem, szczotki i detergentu w płynie. Później musisz go ułożyć na płaskiej powierzchni, takiej jak beton lub taras. Kiedy wyschnie, dokładnie go złóż i przechowuj w pomieszczeniu.