Jak myć baterie kuchenne?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak myć baterie kuchenne?

Armatura kuchenna często okazuje się być problematycznym obszarem do czyszczenia. Bardzo szybko pojawiają się na niej smugi, zadrapania czy kamień i dbanie o nią wymaga specjalnej troski. Co więcej, różne powierzchnie potrzebują różnego traktowania, bo istnieją materiały, które bardzo łatwo ulegają uszkodzeniu, jeśli nie wiemy jak o nie dbać. Na przykład, armatura chromowana może szybko stracić kolor i błysk, jeśli będziemy ją czyścić w niewłaściwy sposób. Jak temu zapobiec?

Odpowiednia ściereczka

Pierwszym, co należy zrobić zanim weźmiemy się za porządki, jest zaopatrzenie się w odpowiednią ściereczkę. Baterie kuchenne powinny być czyszczone miękkim materiałem. Absolutnie nie wolno używać gąbek ścierających i drucianych szczotek, bo w ten sposób bardzo szybko pozbędziemy się błysku i porysujemy armaturę. Dobrym wyborem będzie ściereczka z bawełny lub mikrofibry albo miękka gąbeczka. Tak samo nie należy używać środków ze ściernymi granulkami.

Czym czyścić baterie kuchenne?

Najprostszą opcją będzie woda z octem. Jest to najbardziej naturalna metoda, przy której nie musimy martwić się o środowisko. Wystarczy wymieszać szklankę wody ze szklanką octu i tym przecierać armaturę przynajmniej raz w tygodniu. Taki zabieg sprawi, że bateria będzie lśniąca i nie będzie się na niej osadzał kamień. Żeby uniknąć przykrego zapachu utrzymującego się w pomieszczeniu, na koniec warto przetrzeć armaturę samą wodą. W ten sam sposób możemy używać też spirytusu. Jednak nie jest to metoda, która sprawdzi się na każdej powierzchni, bo patyna i mosiądz mogą się odbarwić. Jeśli więc zdecydowaliśmy się na tego rodzaju materiały, musimy poszukać innego środka czyszczącego.

Kolejnym rozwiązaniem będzie użycie płynu do naczyń, który nie powinien uszkodzić powierzchni baterii. Jednak niektóre płyny zawierają chlor, który może okazać się szkodliwy dla danego metalu. Dlatego zawsze należy przeczytać zalecenia załączone do baterii, gdzie znajdziemy szczegółowe informacje dotyczące jej czyszczenia. Tutaj istotne jest też to, żeby płyn został dokładnie spłukany, bo jeśli tego nie zrobimy, mogą zostać nieestetyczne smugi.

W sklepach dostępne jest też wiele płynów i chusteczek dostosowanych do czyszczenia tego typu powierzchni. W tym przypadku na pewno należy zwrócić uwagę na skład i zalecenia producenta na opakowaniu, bo nie każdy płyn będzie nadawał się do każdej baterii. Jeśli już decydujemy się na zakup dedykowanego środka czystości, na pewno lepszym wyborem będzie płyn, niż chusteczki, które produkują wiele śmieci. Dodatkowym atutem płynu będzie to, że jest on znacznie bardziej ekonomiczny.

Problemy z kamieniem

Niezależnie od tego jak często czyścimy nasze baterie kuchenne, czasem możemy mieć problem z kamieniem. Czasem jest to po prostu kwestia jakości wody w kranach i nic nie możemy na to poradzić. Wtedy warto sięgnąć po środek likwidujący kamień, z tym, że po raz kolejny, należy zwrócić uwagę na skład i opis danego detergentu. Niezależnie od tego czy mamy problem z kamieniem czy nie, warto użyć takiego środka raz na jakiś czas, żeby zapobiec powstawania osadu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Frezowanie komina: Skuteczne rozwiązanie dla utrzymania czystości i bezpieczeństwa
Frezowanie komina: Skuteczne rozwiązanie dla utrzymania czystości i bezpieczeństwa
Frezowanie komina to jedna z kluczowych usług związanych z utrzymaniem czystości i bezpieczeństwa w naszych domach i budynkach.
Jak utrzymać porządek w domu? – porady
Jak utrzymać porządek w domu? – porady
Utrzymanie porządku w domu nie musi być trudne. Odkryj skuteczne porady, które pomogą ci stworzyć uporządkowane i czyste otoczenie, gdzie panuje harmonia i spokój.
Zalety kuchennych mebli w zabudowie
Zalety kuchennych mebli w zabudowie
Meblowanie kuchni może okazać się prawdziwym wyzwaniem, szczególnie jeśli dysponujemy niewielką przestrzenią. Chcemy, by nasze wnętrze miało indywidualny charakter i było funkcjonalne, ale opcje, jakie proponują sklepy meblowe zwyczajnie nie są idealne.
Ostatnie wpisy
Polecamy