Zacieki, osad z mydła, kamień oraz kurz zdecydowanie nie dodają uroku kabinie prysznicowej. Zanieczyszczenia te powstają w wyniku codziennego użytkowania kabiny- ich powstawanie jest zjawiskiem zupełnie normalnym, aczkolwiek nieestetycznym i niepożądanym. Odbierają one urok nawet najdroższej kabinie prysznicowej i najładniejszej łazience. Na szczęście istnieje wiele sposobów na pozbycie się nieestetycznych zacieków z kabiny prysznicowej.
Najprostszym, najtańszym i profilaktycznym sposobem na zacieki na kabinie prysznicowej jest dokładne jej wycieranie (do sucha) po każdym użyciu, tak aby spływająca woda nie miała okazji utworzyć zacieków. Do wycierania możemy użyć ręczniczków papierowych lub specjalnej, wyprofilowanej ściągaczki prysznicowej. Warto również pamiętać o dobrej wentylacji łazienki, aby wilgoć szybko z niej odparowywała.
Dla miłośników ekologicznych, domowych metod walki z zanieczyszczeniami mamy dobrą wiadomość: nie musicie korzystać z agresywnych środków chemicznych, aby pozbyć się zacieków z kabiny prysznicowej i przywrócić blask drzwiom prysznicowym. Najprostszym domowym sposobem jest umycie kabiny roztworem wody z octem w proporcji 1:1, a następnie wytarcie powierzchni do sucha papierem.
W przypadku, wyjątkowo trudnych do usunięcia zacieków, drzwi prysznicowe należy wytrzeć podgrzanym octem. Osoby, które drażni charakterystyczny zapach octu, mogą w tym celu wykorzystać roztwór kwasku cytrynowego lub cytrynkę w płynie. Aby usunąć z kabiny prysznicowej osady z mydła oraz pleśń, należy użyć roztworu sody oczyszczonej lub wody utlenionej.
Dobór środka do czyszczenia kabiny należy uzależnić od rodzaju materiału z jakiego jest ona wykonana. W przypadku drzwi szklanych, należy używać płynu do czyszczenia szkła ze składnikiem ograniczającym osadzanie się wody (anti-fog; anty-para). Usunie on zacieki oraz ograniczy powstawanie nowych. Do czyszczenia powinno się wybierać delikatne środki czyszczące, bez właściwości ścierających. Mleczka bądź pasty czyszczące (o właściwościach ścierających) usuną zacieki, ale na dłuższą metę jedynie spotęgują problem, ponieważ na porysowanej powierzchni łatwiej osadzają się zanieczyszczenia.
W walce z zaciekami najlepiej sprawdzą się delikatne środki w postaci pianki, zawierające kwasy owocowe. Forma pianki pozwala na lepsze czyszczenie i ogranicza spływanie środka czyszczącego. Również przyrząd którym czyścimy ma znaczenie. Do czyszczenia należy używać miękkich, delikatnych bawełnianych ścierek.
Producenci kabin prysznicowych opracowali specjalną powłokę hydrofobową, zabezpieczającą drzwi kabiny przed zaciekami. Drzwi z powłoką hydrofobową posiadają specjalne oznaczenie, np. w postaci przekreślonej kropli wody. Na drzwiach zabezpieczonych taką powłoką nie zbiera się woda i para wodna, co ogranicza powstawanie zacieków. Należy pamiętać że drzwi z powłoką hydrofobową wymagają stosowania specjalnych preparatów, regenerujących tą powłokę.