Kuchnia to dla większości z nas jedno z najważniejszych pomieszczeń w całym mieszkaniu, ponieważ spędzamy w niej każdego dnia dosyć sporo czasu, przygotowując przepyszne potrawy, a także rozmawiając z najbliższymi. Kuchnia to tak naprawdę serce całego domu, jednak aby w prosty, szybki i przyjemny sposób przygotowywać codzienne dania, należy odpowiednio rozmieścić oświetlenie we wspomnianym pomieszczeniu. W jaki jednak sposób należy zaplanować kuchenne oświetlenie, aby idealnie spełniało ono wszystkie swoje najważniejsze funkcje?
Podczas planowania oświetlenia w kuchni kluczową kwestią jest jej podzielenie na poszczególne strefy, ponieważ każdą z nich należy w nieco inny sposób oświetlić. W przypadku kuchennego oświetlenia dosyć istotne jest to, aby przez przypadek nie raziło ono w oczy osoby, która w danej chwili będzie wykonywała określone czynności w kuchni. W jaki jednak sposób należy w kuchni rozmieścić lampy?
W sytuacji, gdy nad kuchennym blatem znajdują się szafki, warto wówczas pomyśleć o specjalnych lampach podszafkowych, które pomogą w idealny sposób rozświetlić tę część kuchni. Nie należy przy tym zapominać również o oświetleniu centralnym (zazwyczaj znajduje się ono nad stołem), a także o odpowiednim oświetleniu kuchenki oraz zlewozmywaka.
W kuchni, podobnie zresztą, jak i w innych pomieszczeniach, dosyć istotne jest oświetlenie ogólne, dzięki któremu można oświetlić całe pomieszczenie. Warto przy tym pamiętać o tym, iż nie powinno być ono zbyt jasne, jednak warto zadbać o to, aby było rozproszone. W przypadku oświetlenia centralnego najlepiej zdecydować się na zakup tradycyjnej lampy sufitowej jednak równie dobrze powinny sprawdzić się podłużne świetlówki.
Oprócz oświetlenia ogólnego w kuchni powinno również znaleźć się oświetlenie strefowe, dzięki któremu możliwe będzie wykonywanie określonych czynności (centralna lampa może być bowiem niewystarczająca). Chodzi tutaj głównie o oświetlenie przestrzeni roboczej, czyli zlewu, blatu, a także kuchenki a najlepiej w tym przypadku powinny sprawdzić się oprawy z żarówkami halogenowymi, czy też specjalne lampy podszafkowe.
W sytuacji, gdy codzienne potrawy nie są przygotowywane na kuchennym blacie, lecz na stole oświetlenie blatu nie jest tak naprawdę potrzebne, choć czasem może się bardzo przydać. Jeśli chodzi natomiast o oświetlenie kuchenki gazowej lub elektrycznej, to zazwyczaj jest ono wmontowane w okap, dlatego też nie trzeba sobie wówczas zaprzątać głowy zakupem specjalnej lampy.
Wracając jeszcze do oświetlenia blatu kuchennego, to świetnym rozwiązaniem coraz częściej stosowanym są punktowe lub liniowe LED-y, jednak decydując się na taki właśnie rodzaj oświetlenia, należy pamiętać o tym, aby poszczególne punkty świetlne rozmieścić co ok. 40-60 cm. Dzięki temu cała przestrzeń robocza będzie równomiernie oświetlona, co w kuchni jest oczywiście niezwykle ważne.