Jak utrzymać czystość w łazience?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Czysta łazienka to ważny element dbania o zdrowie domowników. Nie mówiąc już o tym, że poprawia ich wizerunek i samopoczucie. Z uwagi na zwiększony poziom wilgotności w tym pomieszczeniu, jest ono dosyć wymagające pod względem utrzymania w czystości. Istnieje jednak kilka sposobów, aby minimalnym kosztem poświęconego czasu zyskać czystą, bezpieczną i zdrową łazienkę.

Regularne porządki

Sprzątanie raz w tygodniu? Taki system wdraża większość Polaków, którzy na ten cel poświęcają najczęściej sobotę. Zaniedbywana przez pozostałe sześć dni łazienka wymaga wówczas wiele uwagi, a często i energii do szorowania różnych powierzchni. Takie porządki to jednak podstawa, dzięki której pomieszczenie uda się ochronić przed widocznym brudem, przykrym zapachem i nadmiernym rozwojem drobnoustrojów szkodzących zdrowiu. Perspektywa spędzenia na czyszczeniu łazienki kilku godzin jednak zniechęca i często prowadzi do zaniedbywania tego obowiązku. Dlatego zamiast skumulowanych cotygodniowych porządków, warto sprzątać łazienkę na bieżąco. Podstawą będzie tu opłukanie brodzika czy wanny po każdym użyciu, systematyczne przecieranie umywalki oraz mycie muszli klozetowej przynajmniej raz na dwa, trzy dni. Każde z tych zajęć nie zajmuje więcej niż kilka minut. A dzięki nim dba się o czystość łazienki na co dzień. Czasochłonne generalne porządki nie są wówczas potrzebne.

Pojemniki i organizery

Zwłaszcza w kobiecych łazienkach wyposażenie jest różnorodne i bogate. Kosmetyki i urządzenia służące dbaniu o siebie niekiedy zajmują każdy wolny kąt. Rozrzucone bez ładu i składu czynią z łazienki wnętrze niezbyt przyjemne w odbiorze. Podstawą utrzymania porządku w pomieszczeniu jest przypisanie każdej rzeczy określonego miejsca, a następnie odkładanie jej tam po użyciu. Wydaje się to czasochłonne. Ostatecznie pozwala jednak oszczędzić czas tracony zwykle na poszukiwania poszczególnych przedmiotów w bałaganie oraz sprzątanie wnętrza. W łazience najlepiej sprawdzają się szuflady o różnej głębokości. Warto umieścić w nich specjalne organizery na kosmetyki i produkty do pielęgnacji. W małym pomieszczeniu przydadzą się też specjalne wodoodporne pojemniki, w których można poukładać wszystkie rzeczy. Zajmują niewiele miejsca, a bardzo ułatwiają codzienne funkcjonowanie.

Środki do czyszczenia

Obecnie ścierają się dwie tendencje sprzątania łazienki. Większość ludzi najchętniej wykorzystuje w tym celu produkty zakupione w sklepie. Są to różnego rodzaju płyny, żele i spraye, z pomocą których można w prosty sposób wyczyścić każdą powierzchnię. Stopniowo do łask wracają jednak także naturalne środki, wykorzystywane w przeszłości i w pełni bezpieczne dla człowieka i środowiska. W sprzątaniu łazienki najlepiej sprawdzają się soda oczyszczona, sok z cytryny i ocet. Z pomocą tych kilku produktów uda się wyczyścić całą łazienkę. Począwszy od wanny (soda i ocet), przez lustro (ocet i woda), aż po muszlę klozetową (soda i cytryna). Z pomocą soku z cytryny z powodzeniem usuwa się też kamień, o który w różnych zakamarkach łazienki niezwykle łatwo.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealny dodatek do biura – tajemnice udanej aranżacji miejsca pracy
Jak wybrać idealny dodatek do biura – tajemnice udanej aranżacji miejsca pracy
Poznaj tajemnicę tworzenia komfortowej przestrzeni w firmie dzięki naszym wskazówkom dotyczącym wyboru idealnych dodatków do biura.
Jak prawidłowo pielęgnować trawę z rolki?
Jak prawidłowo pielęgnować trawę z rolki?
Poznaj praktyczne porady i wskazówki, jak dbać o trawę z rolki, aby zachowała zdrowy wygląd i intensywną zieleń przez cały sezon.
Naklejki na meblach – jak usunąć ślad po nich?
Naklejki na meblach – jak usunąć ślad po nich?
Usuwanie śladów po naklejkach z mebli? Odkryj skuteczne metody i przywróć blask swoim meblom!
Ostatnie wpisy
Polecamy