Jak utrzymać czystość w łazience?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Czysta łazienka to ważny element dbania o zdrowie domowników. Nie mówiąc już o tym, że poprawia ich wizerunek i samopoczucie. Z uwagi na zwiększony poziom wilgotności w tym pomieszczeniu, jest ono dosyć wymagające pod względem utrzymania w czystości. Istnieje jednak kilka sposobów, aby minimalnym kosztem poświęconego czasu zyskać czystą, bezpieczną i zdrową łazienkę.

Regularne porządki

Sprzątanie raz w tygodniu? Taki system wdraża większość Polaków, którzy na ten cel poświęcają najczęściej sobotę. Zaniedbywana przez pozostałe sześć dni łazienka wymaga wówczas wiele uwagi, a często i energii do szorowania różnych powierzchni. Takie porządki to jednak podstawa, dzięki której pomieszczenie uda się ochronić przed widocznym brudem, przykrym zapachem i nadmiernym rozwojem drobnoustrojów szkodzących zdrowiu. Perspektywa spędzenia na czyszczeniu łazienki kilku godzin jednak zniechęca i często prowadzi do zaniedbywania tego obowiązku. Dlatego zamiast skumulowanych cotygodniowych porządków, warto sprzątać łazienkę na bieżąco. Podstawą będzie tu opłukanie brodzika czy wanny po każdym użyciu, systematyczne przecieranie umywalki oraz mycie muszli klozetowej przynajmniej raz na dwa, trzy dni. Każde z tych zajęć nie zajmuje więcej niż kilka minut. A dzięki nim dba się o czystość łazienki na co dzień. Czasochłonne generalne porządki nie są wówczas potrzebne.

Pojemniki i organizery

Zwłaszcza w kobiecych łazienkach wyposażenie jest różnorodne i bogate. Kosmetyki i urządzenia służące dbaniu o siebie niekiedy zajmują każdy wolny kąt. Rozrzucone bez ładu i składu czynią z łazienki wnętrze niezbyt przyjemne w odbiorze. Podstawą utrzymania porządku w pomieszczeniu jest przypisanie każdej rzeczy określonego miejsca, a następnie odkładanie jej tam po użyciu. Wydaje się to czasochłonne. Ostatecznie pozwala jednak oszczędzić czas tracony zwykle na poszukiwania poszczególnych przedmiotów w bałaganie oraz sprzątanie wnętrza. W łazience najlepiej sprawdzają się szuflady o różnej głębokości. Warto umieścić w nich specjalne organizery na kosmetyki i produkty do pielęgnacji. W małym pomieszczeniu przydadzą się też specjalne wodoodporne pojemniki, w których można poukładać wszystkie rzeczy. Zajmują niewiele miejsca, a bardzo ułatwiają codzienne funkcjonowanie.

Środki do czyszczenia

Obecnie ścierają się dwie tendencje sprzątania łazienki. Większość ludzi najchętniej wykorzystuje w tym celu produkty zakupione w sklepie. Są to różnego rodzaju płyny, żele i spraye, z pomocą których można w prosty sposób wyczyścić każdą powierzchnię. Stopniowo do łask wracają jednak także naturalne środki, wykorzystywane w przeszłości i w pełni bezpieczne dla człowieka i środowiska. W sprzątaniu łazienki najlepiej sprawdzają się soda oczyszczona, sok z cytryny i ocet. Z pomocą tych kilku produktów uda się wyczyścić całą łazienkę. Począwszy od wanny (soda i ocet), przez lustro (ocet i woda), aż po muszlę klozetową (soda i cytryna). Z pomocą soku z cytryny z powodzeniem usuwa się też kamień, o który w różnych zakamarkach łazienki niezwykle łatwo.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealne okładziny ścienne i podłogowe do twojego domu
Jak wybrać idealne okładziny ścienne i podłogowe do twojego domu
Odkryj, jak dobór odpowiednich okładzin ścienno-podłogowych może wpływać na wygląd i funkcjonalność twojego domu. Nasz poradnik pomoże ci wybrać materiały, które będą nie tylko estetycznie, ale również praktyczne.
Jak wybrać idealną sofę do twojego salonu?
Jak wybrać idealną sofę do twojego salonu?
Zastanawiasz się, jaką sofę wybrać do swojego salonu? Dowiedz się, jak dokonać idealnego wyboru, uwzględniając komfort, styl oraz funkcjonalność.
Akcesoria do wanny, które dobrze mieć
Akcesoria do wanny, które dobrze mieć
Dla wielu z nas wanna sama w sobie jest sporym luksusem. Nie każdy posiada na tyle duży metraż łazienki, by móc pokusić się o jej zakup. To nie znaczy jednak, iż wanny nie możemy w jakiś sposób ulepszyć, kupując do niej bardzo funkcjonalne akcesoria.
Ostatnie wpisy
Polecamy